Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Treba nám “vodičák” na psa? V Bratislave pribúdajú útoky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Neznášam voľne pustené psy bez náhubku. A koľko je takých, ktorí nepribehnú k majiteľovi ani po privolaní. Tiež by som bol za to aby majitelia psov dokázali, že ich pes zvláda základné povely ako sadni, zostaň a k nohe. A kľudne to môže byť aj čivava. Aj tá vie spraviť bordel ak začne skákať do iných psov.
 
Hodnoť

Rozdiel

Je medzi útokom na psa a na človeka. Psi sa medzi sebou prirodzene bijú, pretože si potrebujú spraviť hierarchiu. Ak sa menší pes nevie podriadiť väčšiemu, riskuje zranenie. Podriadenosť sa prejaví ukázaním brucha, keď by silnejší pes nemal zaútočiť. Samozrejme je na majiteľov silného psa zabezpečiť, aby nebehal voľne, ale aj majitelia malých psov by mali snažiť aby ich pes bol socializovaný podobne ako veľký. Ten vodičák na psa v rakúsku mi príde neuveriteľne prísny, ktorý pes toto bezchybne zvládne? Ja osobne som za preukazy, či povinné konzultácie a kontroly väčších psov skúseným kynológom. Ten by upozornil majiteľa, čo by mal pes zvládnuť a následne by to kontroloval.
 

 

rozdiel je jedine v ovladatelnom psovi, nicom inom ...
ten vodicak na psa je velmi mudra vec (https://www.wien.gv.at/amtshel...) a poziadavky moze zvladnut kazdy pes, ktory prejde odbornym kurzom, to nie je IPO3 ... najprv skolenie majitela, potom socializacia psa, nakoniec vycvik zakladnej poslusnosti
 

otázka

Máte doma psa? Zvládol by takúto skúšku?
 

 

kludne tykaj

ano, aktualne kvoli mojmu veku a zdraviu 15kg gaucaka , v pohode by ju zvladla uz ako dorastenka... je ale pravda, ze som roky robil vycvikara, s predposlednym psom som robil aj sportovu kynologiu

vycvik na urovni linkovanej skusky sme robili pocas trojmesacneho resp. polrocneho kurzu ... vid moj post nizsie a link na obdobnu skusku tzv. SOP
 

Potom v pohode

Ale takých psíčkarov je fakt málo, čo majú psa zvládnutého tak dokonale. Väčšina ani nepovažuje za potrebné, aby pes vedel zostať na mieste bez uviazania, alebo vedel chodiť presne na jedej či druhej strane. Dôležité je aby 100% zvládal pokyn ku mne a vedel ísť bez vodítka k nohe a zvládal povel fuj. Samozrejme že musí byť socializovaný s ľuďmi aj psami.
 

 

ano a preto ja osobne tvrdim, ze kazdy majitel spolocenskeho psa by mal absolvovat kurz ako som aj bol byval napisal nizsie :)
 

 

Nie, psi sa medzi sebou prirodzene nebijú. Teda socializovaní psi. Ak prvá reakcia psa je zaútočiť na druhého, ktorý ani nestačí nejako zareagovať, čo sa často stáva, je to chyba vo vedení toho útočiaceho psa. Veľa ľudí so svojím psom zaobchádza tak, že ho vlečú niekam na vodítku, nedovolia mu normálne komunikovať s inými psami a ľuďmi a keď sa im odtrhne z reťaze, je ako odtrhnutý z reťaze, nevie normálne komunikovať s okolím. Mnohí psi tiež nerešpektujú svojho majiteľa. Ľudia bez skúseností robia chybu, že si kúpia nejakého psa bez toho, aby mali o tom plemene akékoľvek vedomosti. A niekedy nemajú snahu ani sa naučiť s ním vychádzať. Už som sa stretla s tým, že sa boja, že ich vlastný pes uhryzne a podobne. Každý pes sa hodí k niekomu inému, ľudia by si to mali najprv zistiť a vybrať si podľa svojej povahy, podľa očakávaní a možností, napr. aj času a energie, ktorý môžu psovi venovať. A niektorí ľudia by psa nemali mať vôbec.
 

Samozrejme sa bijú

Najviac súbojov dochádza medzi rovnakými pohlaviami psov, proste si potrebujú vyjasniť kto je tu šéf. Súboj by nemal byť krvavý, ale spočíva hlavne vo vrčaní a zastrašovaní súpera. Psi vycítia, či sa ten druhý bojí, či je slabší ako on. Socializovaný pes znamená, že rešpektuje psie zvyky a správanie. Ak sa ten druhý podriaduje tak neútočí. Takiež neútočí plnou silou, ale snaží sa iba zastrašiť súpera. Lenže psi sú ako ľudia, niektorí si nesadnú majú rôzne povahy, niektorí sú dominantní iní zase submisívni. Tiež majú svoje nálady, niečoho sa boja, sú vystresovaní, proste nie sú to stroje ale živé mysliace tvory.
 

 

Je pravda, že to nie sú stroje, ale psi, ktorí sú často vodení medzi ľudí a iných psov a primerane usmerňovaní väčšinou nie sú takí komfliktní ako takí, ktorým to nie je umožnené a ľudia ich vychovábvajú tak, ako keby všetci ostatní boli nepriatelia. To sú potom buď nerváci, alebo sú si veľmi neistí a útočia preventívne zo strachu. Proste so psom treba pracovať a umožniť im vyrastať v priateľskom prostredí. Samozrejme, že psi sú rôzni, rovnako ako ľudia, každý potrebuje trochu iný prístup, preto sú psi, ktorí nepatria do rúk neskúsených ľudí. No takmer z každého psa dokážeš spraviť civilizovanú bytosť. :-)
 

 

S dôrazom na takmer, psychopati sa nájdu aj medzi psami.
 

 

mam empiricky overene, ze medzi psami je tych psychopatov menej ako medzi ludmi ...
 

 

Tak to určite, hoci zažila som aj takých. Výnimočne. :-) Väčšinou ale neobvyklé správanie má nejakú príčinu. Pamätám si na jedného veľmi agresívneho psa, ktorý pre najmenší dôvod útočil na celú rodinu, hoci tí ho mali radi a veľmi sa snažili. Ale on nerešpektoval nikoho. Možno bol problém v tom, že primárne sa oň staral asi 12 - ročný chlapec a dominantne agresívny pes keď dospel, mal pocit, že to tam musí prevziať. Druhý prípad, pes pohrýzol postupne už asi každého člena rodiny. Keď som videla ako sa k nemu správa jeho pán, čudovala som sa, že iba raz. Oni ho mali radi, ale pán bol alkoholik a veľmi nevyrovnaný človek a celá rodina bola v strese. Pán sa chvíľu o toho psa staral, potom o 5 minút naňho bezdôvodne kričal, alebo ho odkopol, ten pes žil v neustálom strachu a pri každom prudkom pohybe sa po nich ohnal. Stačilo, že ho náhle zobudili. Psi majú často veľmi podobné problémy v živote ako my a podobne sa to na nich podpisuje.
 

 

bohuzial, stava sa - inak, u nas sa to vacsinou detailnejsiu nezvykne skumat, ale poznam viacero pripadov, kde dostal pes nalepku "nebezpecny" po vyprovokovanom utoku .... ludia si psa poludstuju, matky napr. nechaju svojho nununu mazlika bez dohladu s maly dietatom a potom staci aby pichlo lego kocku do ucha psa (osobny zazitok) .... normalny pes nezautoci na dieta lebo vie ze je mlada, to je genetika ktora nepusti

https://www.researchgate.net/f...
 

dominantný pes

Neviem či si sa s tým stretla? To proste nezmeníš, bude vždy vyžadovať aby sa mu menší psi podriadili. Môžeš ho naučiť aby si psov nevšímal, ale to je všetko. Nie je to o socializácii, dominancia sa prejaví až pri dospievaní, a čím viac pôsobia hormóny, tým je to horšie. Ale opakujem, ten pes neútočí na druhého psa, on iba vyžaduje aby sa mu druhý pes podriadil. Môže sa hrať s rovnocenným psom hoci 10 min v pohode, ale nakoniec súboj o dominanciu, alebo paličku či loptičku prebehne. PSi sú spoločenské zvieratá, ktoré sú zvyknuté žiť vo svorke. Človek im tú možnosť upiera, ty to voláš spraviť z neho civilizovanú bytosť, snažíme sa nahradiť mu tú svorku ale celkom sa to vždy nedá.
 

 

Máš v mnohom pravdu, nejaké bitky medzi psami prebehnú normálne, ale obvykle s cieľom vyjasniť si veci, a nie sa vzájomne zabiť. Včera som popísala hlúposti, pretože som myslela na tých psov, ktorí pribehnú a zabijú psa bez toho, aby sa opýtali ako sa volá. Toto sa stáva nie až tak zriedkavo a myslím, že je to chyba ľudí. Robia to napr psi, ktorých nepúšťajú z dvora. Tvrdia, že tam sa krásne vybehá. Celý život toho unudeného a frustrovaného psa je obmedzený na štekanie pri bráne na psov, čo chodia okolo a na poštárku. Keď ujdú z dvora, napadnú, čo prvé uvidia. Keby chodili von medzi iných psov a ľudí, asi by konali inak. Druhá kategória - niekto si kúpi šteniatko a vleče ho na vodítku, nepustí ho k iným psom, nepustí ho k ľuďom, ten pes sa nemôže naučiť vychádzať s niekým iným. Myslím, že tá socializácia je dôležitá. Dominantných psov som tiež mala, s tými je náročnejšia práca, nie sú pre každého a treba ich od malička vychovávať. Veď to, ľudia by mali zvažovať aký pes sa k nim hodí.
 

Niečo na tom je

ale ja píšem o prípade, že ak ujde väčší pes hoci dobre socializovaný z dvora a narazí na psa, čo bude menší a ten menší bude na neho vyskakovať, tak ho ten väčší patrične uzemní. Ak by bol správne socializovaný ten pes čo vyskakoval, tak sa nič nemuselo stať.
 
Hodnoť

Raz ma napadol pes

Bol som len dieťa a napadol ma pes a pohrýzol do nohy a odvtedy mám taký blok pred psami. Majitelia by si mali na to sakramensky dávat pozor a pripájam sa k tomu, aby mali ten "vodičák".
 

 

Lenže, ako sa aj spomína v článku, "vodičský na psa" by asi nebol plošný, ale iba na vybrané plemená. Keď si bol dieťa, napadol ta nejaký pes, čo by sa dal zaradiť medzi bojové plemeno? Lebo napríklad mňa v detstve dostal do nemocnice vlčiak, a ten by sa ťažko dostal na black list. Kolegu napadol orech.....
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 1 521
 2. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 535
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 333
 4. Michal Šimečka: Dohoda s Čínou, o ktorej sa takmer nehovorí 311
 5. Inštitút strategických politík : Roztržka o hranice medzi Sudánom a Etiópiou eskaluje aj napriek prebiehajúcim rokovaniam 272
 6. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera 237
 7. Martin Greguš: Ľuboš Blaha v tom má jasno, čo vy? Celoplošný skríning: plusy a mínusy 214
 8. Filip Pastorek: Nejvyšší správní soud sa výrazne zastal Slováka v spore s Luhačovicami 202
 9. Gabriela Uhlarova: Ak máš taký dar, máš to robiť zadarmo 166
 10. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 150

Rebríčky článkov


 1. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 2. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet
 3. Peter Biščo: Fico mení vozový park...
 4. Emma Chládecká: Evanjelium v skratke
 5. Marta Medzihradská: Banskobystrický kultúrny bod zlomu
 6. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 7. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 8. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 9. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 10. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta


Už ste čítali?