Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je nakazených?

Autor: Martina Hilbertová | 3.11.2020 o 15:33 | Karma článku: 2,50 | Prečítané:  808x

Na koronavírus sa cez víkend nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977 ľudí. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách, Bratislava sa tak vyhne 2. kolu. 

Víkendové testovanie v Bratislave zachytilo len 977 nakazených. Je to 0,33 percent z 291 789 otestovaných. Ak k tomu prirátame posledný známy počet aktívnych prípadov (2853 ku 24. októbru), znamená to, že v hlavnom meste je aspoň 3830 infikovaných novým koronavírusom. Ku dnešku ich tak môže byť asi 4300.

V prvej vlne, ak ju rátame do zrušenia núdzového stavu 13. júna, kedy bolo v Bratislave nula nakazených, sa infikovalo 212 Bratislavčanov. Dnes ich teda máme 18-násobok. Avšak, keďže Bratislava má 437 726 obyvateľov, tak to znamená, že COVID-19 má len jedno percento obyvateľov.

 

Oplatilo sa to?

Zachytenie 977 infikovaných Bratislavčanov znamená, že sa šírenie vírusu v hlavnom meste môže spomaliť. Takýto počet by totiž bežne hygienici zaregistrovali za dva týždne, teraz to bolo za dva dni. Pre porovnanie, v 44. kalendárnom týždni zistili 494 nakazených, aj keď spoľahlivejšími PCR testami.

Podľa primátora Matúša Valla je však otázne, či sa k takémuto výsledku nedalo dospieť aj bez masového testovania. Už pred zverejnením kompletných výsledkov testovania podotýkal, že pri tak nízkom pomere pozitívnych treba myslieť aj na efektivitu vynaložených zdrojov. “Teda, či v súčasnom stave nákazy v Bratislave, nedokážeme lepšie ustrážiť priebeh pandémie napríklad dôsledným trasovaním, cieleným testovaním a posilnením regionálneho úradu verejného zdravotníctva,” skonštatoval.

Podľa zistení Investigatívneho centra Jána Kuciaka totiž len nákupy antigénových testov vyšli Slovensko na 52 miliónov eur, čo je viac než tretina peňazí minutých na nákupy spojené s bojom proti novému koronavírusu. K tomu bude ešte treba prirátať náklady obcí na víkendové testovanie a odmeny zdravotníkom.

Tí už v nedeľu na mnohých miestach v Bratislave nemali čo robiť. V sobotu sa totiž prišlo otestovať vyše 230 tisíc ľudí a v nedeľu cez 61 tisíc ľudí.

“Je šesť hodín večer. Vonku je zima, tma a prší. Na odberových testovacích miestach celý deň mrznú zdravotníci, dobrovoľníci, vojaci a policajti. Väčšina z nich, ak neochorejú z tejto zimy, musí ísť zajtra do práce. O testovanie od rána už nie je takmer žiaden záujem,” napísala v nedeľu na sociálnej sieti starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, ktorá avizovala, že v prípade druhého kola zrejme “vypovie poslušnosť.”

Žiadala, aby pri tak nízkom záujme mohla niektoré odberné miesta zrušiť, štát jej to však nepovolil.

“Budem na základe tohoto víkendového eventu požadovať opätovné otvorenie kaviarní, fitnesiek a cukrární. Lebo, ak je toto víťazstvo, tak ho treba využiť,” uviedla.

Ústredný krízový štáb nakoniec v pondelok večer rozhodol, že Bratislavu do druhého kola testovania nezahrnie. Opatrenia však zatiaľ neuvoľní.

Účasť ako na voľbách?

V Karlovej Vsi v sobotu zachytili len 40 infikovaných. Kompletné počty zverejnili v pondelok večer, podľa nich napríklad v Starom Meste zistili len 108 prípadov, čo je 0,37 percenta otestovaných a len 0,26 percenta obyvateľov.

Čísla sú podľa primátora jasným dôkazom toho, že Bratislavčania pristúpili k pandémii mimoriadne zodpovedne. “Trpezlivo nosíme rúška, držíme odstupy a dôsledne dodržiavame rôzne obmedzenia, aj tie, ktoré nám zásadne menia naše bežné životy.”

Tabuľku s podrobnými výsledkami a porovnanie s účasťou vo voľbách nájdete tu: 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak som sa nestihol objednať na odber? (otázky a odpovede)

Mobilné odberové miesta sú síce plné, samosprávy však cez víkend otvoria vlastné odberové miesta.


Už ste čítali?