Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil

Autor: Martina Hilbertová | 27.8.2020 o 11:16 | (upravené 27.8.2020 o 13:42) Karma článku: 1,84 | Prečítané:  495x

Prepad tržieb Dopravného podniku nebol taký výrazný ako očakávali. Výpadok počas prvej vlny koronavírusu bol 7 miliónov eur, poslanci mu schválili 21 miliónov eur.  Je pritom možné, že kompenzáciu dostane aj od vlády.

Kým cestujúci budú musieť na vrátenie svojich neprecestovaných peňazí zrejme ešte čakať, Dopravný podnik už kompenzácie za výpadky počas koronakrízy dostal. Mestskí poslanci mu schválili mimoriadne dotácie a navýšenie rozpočtu v hodnote 21 miliónov eur. Vedenie podniku totiž tvrdilo, že mesačne kvôli obmedzeniam stráca štyri milióny eur. Aktuálne čísla však hovoria, že od marca do mája bol výpadok jeho tržieb len sedem miliónov eur.

21 miliónov poslanci schválili v čase, keď pre očakávaný 37-miliónový výpadok daní v súvislosti s koronakrízou muselo mesto robiť veľké škrty, pričom časť z toho chce riešiť aj úverom.

“Čím vyššiu sumu bežného transferu pošle mesto DpB tento rok, tým menej bude nárok na úhradu ekonomicky oprávnených nákladov za rok 2020 v budúcoročnom rozpočte mesta,” povedala hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Stačili odhady

Financovanie Dopravného podniku, ktorý je najväčším výdavkom v rozpočte hlavného mesta, totiž funguje tak, že dostáva dotáciu na prevádzku a dodatočne mu magistrát vyrovnáva aj stratu z hospodárenia. Zvlášť sú financované nákupy vozidiel.

Mestské zastupiteľstvo najprv koncom apríla schválilo podniku finančnú pomoc v hodnote 12 miliónov eur a to sedem miliónov navyše na tento rok a predčasné vyrovnanie minuloročnej straty v hodnote päť miliónov eur. Obvykle výška straty musí byť preverená auditom, čo sa teraz nestalo.

Magistrát v apríli tvrdil, že podnik stráca mesačne tržby vo výške 3,5 až 3,7 milióna eur. V skutočnosti jeho straty od marca do júna boli od jedného do 3,3 milióna eur. Sám Dopravný podnik tiež v apríli vyčíslil úspory z prechodu na prázdninový režim na 1,3 milióna eur.

 marecaprílmájjún
odhad tržieb, znížených pre koronakrízu375 tisíc390 tisíc390 tisíc
reálne tržby z cestovných lístkov a refundácií BID3,1 mil1,45 mil.1,75 mil.2,6 mil.
výpadok-1,89 mil.-3,3 mil.-2 mil.-1 mil.

Porovnanie odhadov tržieb a reality ukazuje rozdiely o milióny.
Mimoriadny režim platil od 16. marca do 18. mája, najprísnejšie opatrenia v apríli.
Zdroj údajov: Dopravný podnik, infozákon

Hoci sa odhady nenaplnili, koncom júna zastupiteľstvo schválilo ďalších deväť miliónov pre DpB. Z toho dva milióny na ďalšie dokrytie vlaňajšej straty a sedem miliónov na tú, ktorú Dopravný podnik ešte len vyprodukuje tento rok. “Kvôli cashflow problémom DPB navyšujeme transfer v skoršom dátume,” uviedlo vedenie mesta v materiáli, na základe ktorého schvaľovali dotáciu.

O tom, aké sú problémy podniku “s cashflow”, sa však v materiáli nepísalo. Nebolo to ani predmetom diskusie pred schválením dotácie. V debate neodznela ani informácia, že straty Dopravného podniku neboli také dramatické ako odhady. V tom čase, ku koncu mája, pritom bol výpadok oproti plánu len sedem miliónov eur.

Namiesto reálnych údajov politická dohoda?

Prečo teda podniku schválili až 21 miliónov eur? “DpB v apríli mal na účtoch peniaze na výplaty pre zamestnancov a pohonné hmoty maximálne do júna,” povedal portálu Živé mesto predseda mestskej finančnej komisie Rastislav Tešovič.

Pri schvaľovaní peňazí navyše podľa neho vychádzali z odhadu sekcie financovania magistrátu, ale aj dát z DPB a prognózy NBS. “Nakoniec došlo k politickej dohode, že rozpočtová zmena sa udeje v dvoch krokoch, teda v apríli 7 miliónov eur a v júni, keď budú ďalšie dáta, ďalších 8 miliónov eur,” uviedol.

Prečo ale v júni schvaľovali ďalšie peniaze bez reálnych dát, nevysvetlil ani on, ani magistrát.

Zastupiteľstvo schválilo peniaze pred Dopravný podnik bez toho, aby rokovalo o reálnom vývoji tržieb.
FOTO: Bratislava – hlavné mesto

Ďalšie podrobnosti a ako sme "pátrali" po výške tržieb, čítajte v originálnom článku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Z hry o post generálneho prokurátora nevypadol len Lipšic. Kandidátka sa už črtá

Uchádzači sa môžu do výberu prihlásiť do 9. októbra.

Odborníci porazili Matoviča. Na svadbách bude len 30 ľudí

Nebudem už bojovať za slobodu nezodpovedných ľudí, tvrdí premiér.

Komentár Petra Schutza

Krok do tej istej rieky

Matovič sa musí naučiť diskutovať aj s opozíciou.


Už ste čítali?