Dovolenka na Slovensku? Miesta, kde by ste nemali chytiť koronavírus

Autor: Martina Hilbertová | 28.7.2020 o 12:23 | (upravené 28.7.2020 o 14:34) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1666x

Kým Kysuce a Orava riešia epidémiu koronavírusu a Tatry sú už plné turistov, na Slovensku je niekoľko okresov, kde sa od konca júna ochorenie vôbec nevyskytlo. Niekde aj od jari.

Plánujete dovolenku? Pomerne bezpečná by mala byť v okolí Bytče, Detvy, Turčianskych Teplíc, Starej Ľubovne, Hlohovca či Sniny. 

Mapa, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií, ukazuje, kde sa od 29. júna do 21. júla koronavírus nevyskytol. Potvrdzuje, že ak sa vyhnete najväčším turistickým lákadlám, šancu, že dostanete koronavírus, výrazne znížite.

Aktuálny stav v jednotlivých okresoch a pribúdanie nových prípadov môžete sledovať na https://mapa.covid.chat/. Z nej vyplýva, že napríklad v Detve naposledy zaznamenali pozitívny test 7. apríla. Počty potvrdených prípadov však táto mapa neukazuje za posledné obdobie, ale od prvého výskytu koronavírusu na Slovensku. 

Najviac prípadov je z rizikových krajín

Na Slovensku aktuálne evidujú viac ako 500 prípadov ochorenia, v hlavnom meste viac ako 80. 

Stále platí, že najväčšia šanca nakaziť sa koronavírusom je v zahraničí. Takmer polovica prípadov (44,8 percenta) bola "privezená" a ďalších desať percent chorých sa nakazilo od nich. Okresov, kam sa takto dostala nákaza, bolo 26. 

Koronavírus si na Slovensko priviezli cestujúci z 32 krajín, najviac z Ukrajiny (43), Srbska (37), Česka (36) a Spojeného kráľovstva (14). 

Platí tiež, že najviac ich prišlo z rizikových krajín - 120 z 397 prípadov, ktoré zaznamenali od konca júna.

Z menej rizikových krajín bolo 37 prípadov z Česka a 21 z ďalších krajín (Maďarsko 4, Nemecko 4, Taliansko 3, Holandsko 2, Švajčiarsko 2, Rakúsko 2, Poľsko 1, Chorvátsko 1, Francúzsko 1 a Španielsko 1.)  

Aktuálne platí, že ľudia, ktorí prišli z rizikových krajín, majú kontaktovať hygienikov a zostať v domácej izolácii. 

Situáciu v Európe môžete sledovať aj na vládnej stránke.

Zoznam menej rizikových krajín

Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko a Taliansko.

Ak sa krajina v zozname nenachádza, po návrate musíte kontaktovať hygienikov na https://korona.gov.sk/ehranica/ a zostať v domácej izolácii.   

Ďalšie inštrukcie sú tu.

Zdroj: ÚVZ SR

Vláda vyzýva: zostaňte na Slovensku

"Keďže patríme celosvetovo ku krajinám s najnižším počtom nakazených, je veľmi rozumné a zodpovedné zostať toto leto na Slovensku," vyzýva vládna stránka korona.gov.sk

Tým, že zostaneme na Slovensku, podľa nej znížime možnosť cezhraničného šírenia ochorenia a tým aj prípadné zavedenie opätovných striktných opatrení, ale tiež podporíme domáci cestovný ruch a podnikateľov.

Avšak aj doma by sme mali byť opatrní. Hygienici naďalej neodporúčajú návštevu hromadných podujatí.

"Vysoko rizikové sú domáce oslavy a podujatia s úzkym kontaktom, ako bol napríklad hokejový kemp v okrese Tvrdošín," uvádzajú. 

Aj preto štatistiky od konca júna ukazujú, že  najvyšší počet nakazených bol od konca júna vo vekovej skupine 10 až 14 ročných, ktorí sa zúčastnili na kempe a vo vekovej skupine 45 až 54 ročných, ktorá zachytáva baníkov pracujúcich v českých baniach.  

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

O Kiskových pohrobkoch

Za ľudí nepotrebuje len vymeniť lídra, ale urobiť zásadný prelom.


Už ste čítali?