Kúpať sa, či nekúpať v čase korony? Ak áno, na kúpalisku či v jazere?

Autor: Martina Hilbertová | 1.7.2020 o 10:17 | (upravené 1.7.2020 o 13:36) Karma článku: 3,40 | Prečítané:  1151x

Kúpacia sezóna sa začala. Keďže koronavírus už zistili aj v odpadovej vode, mnohí si kladú otázku, či sa pri kúpaní nemôžu nakaziť. Hygienici hovoria, že všetko závisí od opatrení. 

Hygienici odporúčajú, aby sa ľudia kúpali len v bazénoch a na takých jazerách, kde kvalitu vody monitorujú. “V bazénoch umelých kúpalísk je riziko kontaminácie koronavírusom pri dodržiavaní technologických postupov úpravy bazénovej vody a jej dezinfekcie chlórovými prostriedkami s udržiavaním hornej hranice povolených limitov prakticky vylúčené,” povedala portálu Živé mesto hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.

Pre návštevníkov tiež platí povinná dezinfekcia rúk a odporúčaný dvojmetrový odstup.

Na jazerách síce podľa hovorkyne vodu neupravujú, ale “vzhľadom na veľký objem vody možno predpokladať dostatočný rozptyl znečistenia, ktorý znižuje riziko ochorenia”, vraví Nosálová.

V hlavnom meste tiež aktuálne nie je veľa evidovaných prípadov. Skončila prvá vlna epidémie a pomaly prichádza druhá. Aktuálne evidujú 11 nakazených, v celom kraji ich je 20.

Prežije vo vode?

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19, sa môže šíriť vodou na kúpanie, tvrdia hygienici.Ak by sa aj koronavírus do vody dostal, podľa odborníkov je v tomto prostredí nestabilný.

Ešte koncom marca totiž dva holandské inštitúty oznámili, že objavili RNA nového koronavírusu v nečistenej odpadovej vode. To ale neznamená, že vo vode zistili živý koronavírus, podotýka Európska asociácia prevádzkovateľov verejných vodovodov a kanalizácií.

Metóda, ktorú využili, však podľa nej nie je schopná identifikovať prítomnosť životaschopných vírusov alebo potenciál infikovať ľudí. Takýmto odberom odpadovej vody z obce sa podľa nej dá len zistiť, či je vírus medzi populáciou značne rozšírený.

Bratislavské vodárne už v polovici mája dali skontrolovať odpadové vody na viacerých miestach v meste, pričom výsledok bol negatívny. “Výsledky testov tak podporujú zistenia z klasického testovania obyvateľov, podľa ktorých vírus COVID-19 aktuálne nie je medzi ľuďmi vo väčšej miere rozšírený,” konštatoval vtedy bratislavský magistrát.

V pitnej vode podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ koronavírus nezistili, výsledky štúdií z minulosti však podľa nej ukázali, že ľudské koronavírusy vydržia v nechlórovanej vode dva dni. Citlivé sú teda nielen na chlór, ale aj UV žiarenie, takže na ich zničenie stačia konvenčné metódy.

Vajnorské jazero kontrolovali aj pre možné znečistenie zo skládky.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

Celkovo patrí kvalita vôd na kúpanie na Slovensku k najhorším v Európe, ukazuje porovnanie Európskej environmentálnej agentúry. Zhoršila sa napríklad kvalita vody vo Vajnorskom jazere (na obrázku), problémy má Senec.

Viac informácií i tabuľku s aktuálnymi údajmi, kde v Bratislavskom kraji hygienici odobrili kúpanie, nájdete v článku tu:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ponuka je nižšia ako vlani. Kde sa dá na brigádach najlepšie zarobiť

Vyššia konkurencia zmrazila alebo dokonca znížila mzdy.

Komentár Petra Schutza

O Kiskových pohrobkoch

Za ľudí nepotrebuje len vymeniť lídra, ale urobiť zásadný prelom.


Už ste čítali?