Potrebuje pes rúško?

Autor: Martina Hilbertová | 30.3.2020 o 17:54 | Karma článku: 5,16 | Prečítané:  2002x

Hoci koronavírus preskočil na ľudí zo zvierat, domáce zvieratá by zabíjať nemal. Dva psy a jedna mačka však už boli pozitívne testované. Ako teda psa ochrániť? Alebo treba chrániť seba?

„Nedávajte svojim zvieratám rúšky, nie je im to príjemné a zbytočne ich míňate pre tých, čo nemajú,“ hovorí veterinárka Jana Morvayová. Psovi prekáža rúško viac ako človeku, zakrýva mu totiž čumák. „Pes sa orientuje čuchom ako my zrakom, takže z neho robíme “slepého”“ vysvetľuje Morvayová. Podotýka, že rúško tak zbytočne znečisťujeme v čase, keď ich je nedostatok.

Môže ale pes dostať koronavírus? Vo svete sa už vyskytli ojedinelé prípady, infekciu potvrdili u dvoch psov v Hongkongu a mačky v Európe. Virológovia tomu však zatiaľ nepripisujú veľký význam. Podľa Európskej komisie sa tiež nedokázalo, že by sa vírus v ich tele množil a tak by ho mohli prenášať.

Okrem toho, aj pred rokmi sa počas epidémie SARS niekoľko domácich zvierat nakazilo, no hladiny vírusu v ich krvi boli nízke. Prenos na človeka sa nepreukázal, uvádza Spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat z Hongkongu.

Ako ochrániť psa?

Pes však môže byť prenášačom vírusu ako „materiál“. Na jeho srsti sa totiž môže udržať vírus od nakazeného človeka a preto v čase koronavírusu určite deťom nedovoľte hladkať rozkošného susedovho psíka.

Vedci totiž zistili, že koronavírus sa napríklad na kovových a plastových povrchoch udrží až 72 hodín, na kartóne jeden deň. Treba si teda nielen umývať ruky, ale aj dávať pozor na všetky veci, ktoré nosíte zvonku a dezinfikovať aj mobil.

Ak sa cítite chorý, treba si udržať odstup od nielen od svojich blízkych, ale aj svojho zvieracieho miláčika. Psa netreba bozkávať, nechať sa olizovať, ani dávať psovi zo svojho jedla. ” Umývanie rúk po príchode domov, pred a po manipulácii so zvieratami, pred a po kontakte s ich vecami a žrádlom,” odporúča Komora veterinárnych lekárov SR.

Kašle chorý pes?

Slovenské úrady zatiaľ nemajú informáciu o tom, že by sa nakazilo nejaké zviera u nás. Faktom ale je, že psy sa netestujú. Dvoch nakazených psov zaregistrovali v Hongkongu, chorá mačka žije v Belgicku.

Koronavírus najprv objavili u malého špica v Hongkongu po tom, čo pozitívne testovali aj jeho majiteľku. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdila, že ide o ojedinelý prípad. „Pes sa má dobre, nemá symptómy. Je to starší pes a jediný nakazený široko ďaleko,“ povedala začiatkom marca na tlačovej konferencii epidemiologička Maria van Kerkhove.

Pred pár dňami však 17-ročný špic zomrel. Podľa britského denníka Daily Mail boli jeho posledné testy negatívne. Príčina smrti nie je známa, keďže jeho 60-ročná majiteľka, ktorá sa z koronavírusu vyliečila, s pitvou psa nesúhlasila. Genetické zloženie vírusu, ktorý napadol ju a toho, ktorý objavili u psa, však bolo podobné. Špekuluje sa však o tom, že pes zomrel pre stres z karantény, ktorú musela podstúpiť jeho majiteľka.

Pár dní po jeho smrti sa objavila informácia, že pozitívny test mal aj ďalší psí obyvateľ Hongkongu – vlčiak. Putoval do karantény, príznaky nemal. Koronavírus už objavili aj u istej mačky v Belgicku. Týždeň po tom, čo ochorel jej majiteľ, začala mačka vracať, mala hnačku a ťažkosti s dýchaním. Majiteľ poslal vzorky veterinárnej fakulte, ktorá v nich objavila vysoké hladiny SARS-CoV-2. „Mačka sa zotavila po deviatich dňoch,“ cituje portál Livescience.com belgického virológa Stevena Van Guchta .

Slovenskí veterinári zatiaľ testy na koronavírus nerobia. Ak máte pocit, že váš pes ochorel po kontakte s nakazeným človekom, treba zavolať Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Pokiaľ vám povie, že treba navštíviť veterinára, treba mu zavolať vopred, aby mu vedel pripraviť „izolačku.  (Téme sa podrobnejšie venujem na svojom webe).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?